piątek, 27 listopada 2015

Kiedy sprzedać fundusz?


Jeśli fundusz przynosi niższy zysk niż przewidywano, można ulec pokusie, aby wyjąć pieniądze lokowane w funduszu i zainwestować je gdzie indziej. Stopa zwrotu z innych funduszy może wyglądać kusząco, ale należy zachować ostrożność; istnieją zarówno plusy i minusy do wykupu swoich akcji w funduszach. Przyjrzyjmy się, w jakich okolicznościach likwidacja swoich jednostek funduszy byłaby najbardziej optymalna.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć to, to ze fundusze nie są równoznaczne z zapasami. Tak więc, spadek na giełdzie nie musi oznaczać, że nadszedł czas, aby sprzedać fundusz. Zapasy są pojedynczymi podmiotami o stopach zwrotu związanymi z tym, co przyniesie rynek. Zapasy są napędzane przez „kupić tanio, sprzedać drogo”. W ten sposób możemy wyjaśnić, dlaczego w spadającym rynku akcji, wielu inwestorów wpada w panikę i szybko pozbywa się wszystkich swoich akcji zorientowanych aktywów.

Fundusze inwestycyjne są podmiotami nie w liczbie pojedynczej; są to portfele instrumentów finansowych, takich jak akcje i obligacje, wybranych przez menadżera portfela funduszu lub zgodnie ze strategię funduszu. Zaletą tego portfela aktywów jest dywersyfikacja. Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych, a ich stopień dywersyfikacji się różni. Fundusze sektorowe, na przykład, będą miały najmniejszą dywersyfikacją, natomiast fundusze zrównoważone będą miały największą. W ramach wszystkich funduszy inwestycyjnych, jednak upadek jednego lub kilku zasobów, może być zrekompensowane przez inne aktywa w portfelu, które są albo trzymane nieruchomo lub ze wzrostem wartości.

Ponieważ fundusze są zrównoważonymi portfelami, a nie pojedynczymi podmiotami, opierając się tylko na czasie na rynku, aby sprzedać swój fundusz, może być bezużyteczna strategia, jeśli portfel funduszu reprezentuje różnego rodzaju rynki. Również dlatego, że fundusze inwestycyjne są nastawione na długoterminowe zwroty, stopa zwrotu, która jest niższa niż przewidywano w pierwszym roku nie zawsze jest oznaką do sprzedaży.

Pamiętaj, że celem funduszu inwestycyjnego jest zwiększenie inwestycji w czasie, nie demonstruj swojej lojalności do określonego sektora lub grupy aktywów lub konkretnego zarządzającego funduszem. Parafrazując Kenny Rogers, kluczem do skutecznego inwestowania funduszami inwestycyjnymi jest „wiedzieć, kiedy podbijać i wiedzieć, kiedy spasować”. Należy też pamiętać, że nawet jeśli fundusz inwestycyjny jest nastawiony na planowanie długoterminowych stop zwrotu, nie trzeba się trzymać funduszu ślepo.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz